10/11/23

Nie będzie chyba wielkiej przesady w stwierdzeniu, że blog jako forma wypowiedzi  jest już bliski stania się gatunkiem literackim. Blogi się pisze, blogi się czyta, komentuje i nagradza. Powszechność  i dostępność  internetowego pisarstwa sprzyja jego upowszechnianiu, wręcz staje się modą.

Obok blogów prywatnych, które zapoczątkowały falę otwartej komunikacji z wirtualnym odbiorcą, lawinowo zaczęły powstawać blogi firmowe. Ich pierwszym i zasadniczym  celem  jest zazwyczaj prezentacja firmy jako całości, w tym jej tożsamości, kultury organizacyjnej, misji. Pokazanie niuansów, dzielenie się bieżącymi opiniami,  otwieranie obszarów do bezpośredniej wymiany opinii.  Blog firmowy różni się od klasycznej strony internetowej również tym, że język jakim się posługują jego użytkownicy, znacznie zmniejsza dystans w komunikacji. Również treści poruszane na blogu z założenia są bardziej bezpośrednie, ponieważ gatunek ten daje unikalną możliwość bieżącego komentowania wydarzeń i bliskiego kontaktu z otoczeniem. Dla nas jest to szansa na budowanie i wzmacnianie więzi  z klientami, przyjaciółmi  i grupami opiniotwórczymi  w naszej dziedzinie. Wiemy, że z racji swojej przyjaznej formy, wpisy czytane są wielokrotnie, czasami nawet szuka się ukrytych treści między wierszami.

Blog to ważne miejsce dzielenia się wiedzą naszą i o nas.  Nie chcemy jednak, by był to jedynie wirtualny pamiętnik, stąd  intensyfikacja działań, które pozwolą nam dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców.

A czym jest  tytułowy  BLOGOSTAN? To spełnienie naszych  marzeń o stworzeniu społeczności czytelników, którzy nie tylko będą z zainteresowaniem śledzili kolejne wątki ale również aktywnie włączą się w komentowanie naszej blogowej rzeczywistości.

(249)

10/11/05

W swojej cudownej (ale „Nieznośnej) lekkości bytu” Milan Kundera napisał, że muzyka to sztuka najbliższa dionizyjskiemu pojęciu piękna rozumianego jako opilstwo. Człowiek nie może upić się powieścią albo obrazem, ale może się upić Dziewiątą Beethovena, koncertem Bartoka na dwa fortepiany i perkusję albo śpiewem Beatlesów. Wino często rozwiązuje języki, miło rozjaśnia umysły i zbliża ludzi. Podobnie rzecz ma się z muzyką, która wywołuje emocje ponad podziałami kulturowymi i językowymi, która przenosi nas w uniwersalny świat dźwięków. Uwielbienie muzyki Chopina w odległej Japonii jest tego najlepszym przykładem. Muzyka towarzyszy nam codziennie, ale z jej jakością różnie bywa. No cóż, podobno o gustach się nie dyskutuje… W tym zalewie muzycznych tapet atakujących zewsząd nasze uszy, zadziwia wzrastająca popularność elitarnej sztuki operowej. Teatr Wielki  – Opera Narodowa w Warszawie oblegany jest przez młodzież, zdobycie biletów na ważne spektakle jest niezwykle trudne, na premiery niemal niemożliwe. Nazwiska reżyserów i scenografów są znane niemalże tak samo dobrze jak popularnych twórców sztuki filmowej. To samo z wykonawcami. Przy tworzeniu spektakli operowych pracują międzynarodowe ekipy dla międzynarodowej publiczności – językiem przekazu jest muzyka, medium zrozumiałe dla wszystkich, którym nieobca jest wrażliwość i pielęgnowanie najlepszych tradycji.

Już w tej chwili Worldwide School aktywnie włącza się w wiele wątków działalności naszej Sceny Narodowej. Towarzysząc muzycznym wydarzeniom artystycznym, chcemy promować ideę sztuki operowej jako ważnej części szerokiej edukacji kulturalnej.

(476)