Wakacje, letnie wyjazdy i urlopy, tak długo oczekiwane i wytęsknione, dają sposobność zwolnienia tempa codziennej karuzeli praca-dom, praca-dom i skosztowania najróżniejszych przyjemności życia, w tym także nadrobienia zaległości w czytaniu.
Tym razem wybór Worldwide School padł ciekawy i błyskotliwie napisany „Paradoks czasu’’ autorstwa dwóch amerykańskich psychologów z Uniwersytetu Stanforda – Philipa Zimbardo i John’a Boyd’a. Autorzy przez ostatnie dwadzieścia lat przeprowadzili wywiady, badania i analizy wielotysięcznej grupy osób w wieku od kilkunastu do dziewięćdziesięciu czterech lat, badając osobiste postrzeganie czasu. Znamiennym okazało się odkrycie, że nie ma dwóch osób o jednakowym nastawieniu wobec zjawiska czasu. Zimbardo i Boyd stworzyli swoistą miarę dla takich postaw i opublikowali tzw. kwestionariusz postrzegania czasu Zimbardo i kwestionariusz postrzegania czasu przyszłego transcendentalnego, według których wyodrębniono sześć perspektyw postrzegania czasu: przeszłościowo-negatywną, przeszłościowo-pozytywną, teraźniejszą fatalistyczną, teraźniejszą hedonistyczną, przyszłą, przyszłą transcendentalną.
W kolejnych rozdziałach tej fascynującej książki autorzy wnikliwie i z humorem opisują sposoby zachowań, myśli i odczucia osób przynależących do każdej z sześciu grup. Jaka perspektywa postrzegania czasu jest mi najbliższa? Aby się tego dowiedzieć sumiennie należy wypełnić oba kwestionariusze. Zimbardo i Boyd zapewniają, że nie ma złych odpowiedzi. W nagrodę za szczerość otrzymamy cenne wskazówki dotyczące naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Okazuje się, że nasze osobiste postrzeganie czasu bardzo silnie rzutuje na wiele aspektów życia codziennego – od sposobu robienia zakupów, prowadzenia rachunków bankowych, wyboru życiowego partnera i zakresu oczekiwań względem niego, skłonność do nadwagi i hazardu, aż po zamachy terrorystyczne i wiarę w życie wieczne.
Lektura „ Paradoksu czasu” pomaga w zrozumieniu siebie i swojego miejsca w świecie, a także wskazuje wersję perspektywy postrzegania czasu najbardziej korzystną dla sytuacji życiowej, w której się obecnie znajdujemy.
(483)